Blog

Rodzaje wywrotek. Jak wybrać najlepszą? - boguslaw-wywrotka.pl

Home - Nowości - Rodzaje wywrotek. Jak…

Wykopy Podlasie

Rodzaje wywrotek. Jak wybrać najlepszą?

Wywrotka to potoczna nazwa samowyładowczego pojazdu, który służy do transportu materiałów sypkich: piachu, żwiru, kruszyw i innych. Zlecenia transportu kruszywa i innych materiałów sypkich mogą przyjmować różne rozmiary i do ich obsługi można wykorzystywać pojazdy o różnych rozmiarach oraz parametrach technicznych. Jak zatem wybrać wywrotkę, dzięki której transport przebiegnie sprawnie i możliwie ekonomicznie?

Najmniejsze pojazdy

Wywrotki w sposób podstawowy możemy podzielić na trzy kategorie: małe, średnie i duże. Dla drobnych zleceń, takich jak np. dowóz piasku na teren budowanego placu zabaw, odpowiednie będą najmniejsze pojazdy – o masie od 3,5 do 18 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Są bezpieczne w ruchu miejskim, zwłaszcza na terenach osiedlowych oraz w miejscach o ograniczonym polu manewru (np. w wąskim, trudno przejezdnym ogrodzie na posesji prywatnej). Należy jednak pamiętać, że taką wywrotką przetransportujemy ograniczoną liczbę kruszywa – od 1 do 10 ton.

Średnie wywrotki i całkiem spore możliwości

Druga kategoria to pojazdy 3-osiowe powyżej 18 ton DMC. Tego typu wywrotki obsługują większość zleceń transportu kruszyw. Wywrotki 3-osiowe można połączyć ponadto z tandemową przyczepą samowyładowawczą, dzięki czemu zwiększają się możliwości wywrotki podczas obsługi dużych zleceń, które wymagałyby kilku kursów i to na dość znaczną odległość. Pewnym ograniczeniem może być tu jednak zwrotność pojazdu. Jazda do przodu nie sprawia problemu, gorzej z cofaniem w połączeniu ze skrętem po grząskim podłożu na terenie budowy.

Niewątpliwą zaletą pojazdu średniej wielkości w połączeniu z przyczepą jest możliwość wykorzystania zestawu pod wiaduktami i mostami, w tunelach, garażach, zadaszonych halach. Wyładunek nie grozi w tym przypadku zahaczeniem o sufit czy znajdujące się pod nim instalacje.

Możliwości pojazdów 4-osiowych

Największe wywrotki to pojazdy 4-osiowe. Przewozy za ich pomocą oferują firmy transportowe regularnie zajmujące się dostawami kruszyw na tereny zurbanizowane. Imponują ładownością sięgającą 17-20 ton oraz dobrą zwrotnością. Doskonale radzą sobie z transportem na duże odległości i wyładunkiem na trudnym terenie. Ponieważ tereny budowy rzadko bywają obszarem łatwym do operowania maszynami i pojazdami, firmy transportowe bardzo chętnie wykorzystują duże wywrotki. Zwłaszcza, że zdolności wywrotek 4-osiowych zwykle przewyższają możliwości ciągników siodłowych z napędem 4×2 i naczepami samowyładowczymi.

Wykopy Podlasie

Oczywiście istnieją też wywrotki o ładowności maksymalnej oscylującej wokół 30 ton, które pozwalają niskim kosztem (wystarczy jeden kurs) obsłużyć nawet bardzo duże zlecenia. Niestety, taka wywrotka jest mało zwrotna w terenie.

Szukasz wywrotki, która w najdogodniejszy sposób przeprowadzi transport kruszyw, Podlasie to teren działania twojej firmy, lokalizacja budowy? Zapraszamy do kontaktu.